poniedziałek, 18 maja 2015

JAK POZBYĆ SIĘ BLIZN PO TRĄDZIKU?

Młodość to bez wątpienia najpiękniejszy w życiu okres. Jednak są i jego uroki, których wiele nastolatek chciałoby uniknąć. TRĄDZIK! Niejedna z nas zmagała się z nim w młodości i wie, jak trudna to walka aby najpierw pozbyć się samego trądziku, a potem uciążliwych blizn czy przebarwień skóry, jakie po nim zostają. Niejednokrotnie blizny dokuczają nam również w życiu dorosłym. Dzisiejszy wpis chciałabym poświęcić na omówienie znanych mi sposobów walki z trądzikiem oraz pozostałymi po nim bliznami. Postaram się również wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z omawianymi przeze mnie metodami. Jeżeli same zmagacie się z tym problemem może mój wpis okaże się dla Was przydatny. 


Źródło



Zgodzicie się na pewno ze mną, że twarz jest naszą wizytówką. To jej codziennie poświęcamy na pielęgnację najwięcej czasu. Piękna, zdrowa, zadbana skóra to powód do dumy, ale i radości. Głównie w wieku dorastania trądzik staje się największą zmorą młodości. Szczególnie bardzo staję się on uciążliwy, kiedy w grę wchodzi podobanie się płci przeciwnej. 

 Sposoby leczenia skóry trądzikowej 
Trądzik to choroba przewlekła okresu dojrzewania i stan zapalny skóry. Istotne w zwalczeniu go jest nie tylko wyeliminowanie bakterii zalegających w uszkodzonej tkance podskórnej ale również znalezienie przyczyny samej infekcji. Bardzo często trądzik ma podłoże hormonalne, w szczególności w okresie dorastania, zdarza się, że sam mija po odpowiednim czasie, kiedy burza hormonów się unormuje. Niestety, taka sytuacja obejmuje tylko 35% nastolatków. Pozostała część badanych może zmagać się z trądzikiem dziedziczonym, którego zwalczenie jest możliwe tylko poprzez konsultację z lekarzem. 

Kilka lat temu jednym możliwym sposobem na pozbycie się trądziku w okresie dorastania była kuracja farmakologiczna lub leczenie preparatami przepisanymi przez lekarza dermatologa, np. różnymi maściami. Bardzo popularna metoda to leczenie kwasami. Można się poddać takiej formie leczenia ale należy skonsultować to wcześniej z dermatologiem, bowiem nie jest ona przeznaczona dla każdego. Moja przyjaciółka poddała się tej metodzie usuwania trądziku. Na początku nie była zachwycona ale z biegiem czasu trądzik ustępował, a rany szybko się goiły. Po mniej więcej kilku miesiącach nie było już śladu.  


Źródło


 Jak dbać o skórę potrądzikową?
Skoro już mówimy o trądziku i jego skutkach,  warto zwrócić uwagę na pielęgnację cery trądzikowej i wiedzieć co nam wolno, a czego nie wolno stosować. Konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w witaminy i antyutleniacze. Bezwzględnie należy zrezygnować z pikantnych potraw oraz unikać słońca, ponieważ może doprowadzić do przesuszenia skóry, a to spowoduje nasiloną prace gruczołów łojowych, może pozatykać pory i przyspieszyć rozwój trądziku. Aby uniknąć blizn warto raz w miesiącu poddać się peelingowi z kwasem salicylowym, oraz delikatnej dermabrazji. To również polecam skonsultować z lekarzem dermatologiem. 

 Zwalczenie trądziku a blizny na skórze
Zdarza się jednak, że pomimo stosowania odpowiedniej diety, dobranych przez specjalistę dermokosmetyków, czy przepisanych leków, skóra nie odpuszcza i blizny potrądzikowe wciąż zostają. Preparaty używane do spłycenia blizn potrądzikowych zawierają głównie kwas azelainowy, który rozjaśnia przebarwienia ale nie usuwa ich całkowicie. W innych preparatach można znaleźć w składzie kwas glikolowy, niestety istnieje niebezpieczeństwo, że nasza skóra się do niego przyzwyczai, co znacznie zmniejszy oczekiwane rezultaty stosowania. Kiedy maści z tymi kwasami zawodzą, lekarze decydują się na tzw. kurację retinoidami. Nie jest to przyjemna kuracja. Choć owy składnik znajdziecie w kremach przeciwzmarszczkowych, niestety te kremy nie są w stanie pomóc na trądzik bowiem w ich składzie znajduje się czysty retinol, który jest słabo działającą substancją. Maści przeznaczone na trądzik posiadają w składzie tzw. tretynoinę. Przy pierwszym zetknięciu z takimi maśćmi, może nastąpić pogorszenie stanu skóry. Samo stosowanie maści z retinoidami jest bardzo uciążliwe, ponieważ retinoidy (pochodne witaminy A) mają specyficzne działanie i powodują wyparcie przez skórę zanieczyszczeń i bakterii. Skóra może na nie reagować podobnie jak w przypadku peelingów chemicznych i łuszczyć się, co znacznie może pogorszyć samopoczucie. Maści te stosuje się na całą powierzchnię skóry twarzy, ponieważ mają za zadanie przywrócić prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Mają one bardzo silne działanie i w większości ich stosowanie pomogło wielu osobom pozbyć się trądziku ale niestety nie blizn.


Blizny potrądzikowe i przebarwienia skórne, dlaczego powstają?
Jak  się ich pozbyć?

Blizny potrądzikowe powstają najczęściej z nieleczonych stanów zapalnych skóry. Znam osoby, które zostały wyleczone z trądziku, ale nadal mają blizny i zmagają się z nimi w życiu dorosłym. Długoletnia walka i brak skuteczności preparatów kosmetycznych spowodowała rezygnację tych osób z dalszej walki o piękny wygląd skóry twarzy. Stosowanie różnych środków farmakologicznych jest w stanie jedynie je rozjaśnić. Istotne jest to, że blizny potrądzikowe kwalifikują się do leczenia.

Aby pozbyć się ich całkowicie z pomocą może przyjść medycyna estetyczna. Można tego dokonać poprzez zabieg laserowego usuwania blizn. Aby pozbyć się ich raz na zawsze, należy najpierw uszkodzić skórę aby zmusić ją do ponownej regeneracji, bez powstania kolejnych blizn. Metoda ta jest jedną z najbardziej skutecznych i rewolucyjnych metod walczenia z bliznami trądzikowymi. Zabieg ten polega na mikrouszkadzeniach skóry właściwej poprzez użycie lasera i tworzenie nim w skórze tzw. kolumn mikrotermalnych. Kolumny mikrotermalne czyli oparzenia lasera na głębokość 300-1200 mm, powodują znacznie szybszą regenerację tkanki łącznej skóry w bliźnie, aniżeli w przypadku tradycyjnych (farmakologicznych) metod usuwania blizn (np.  w porównaniu z zabiegiem mikrodermabrazji czy peelingów medycznych). Działanie lasera czyli niewidzialnych wiązek światła powoduje zamknięcie naczyń w bliźnie, niedożywienie tkanki bliznowatej, jej wyparowanie oraz przyczynia się do powstania nowego kolagenu w skórze. Zabieg należy powtórzyć do trzech razy w miesięcznych odstępach czasowych, a następnie dać skórze odpocząć od jakichkolwiek zabiegów na pół roku. Regeneracja skóry po jednym zabiegu trwa około 7-14 dni ponieważ podczas zabiegu uszkodzeniu zostaje poddane tylko 20% skóry. Po jednym zabiegu kolagen odnawia się około 3-6 miesięcy. Efekt jest widoczny już po pierwszym zabiegu. Efekt możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej. 


 Efekty na zdjęciu po pierwszym zabiegu laserowego usuwania blizn 
Źródło

W okresie młodości również zmagałam się z trądzikiem. Moje rany zagoiły się same, blizn nie mam, a przebarwienia są nieznaczne i niewidoczne gołym okiem. Walczę jedynie z rozszerzonymi porami. Pomaga mi w tym regularne peelingowanie twarzy przy pomocy elektrycznej szczoteczki. 
Myślę, że gdybym zmagała się, podobnie jak moja przyjaciółka, z rozległymi bliznami i ranami wskutek przebytego trądziku, skorzystałabym z metody laserowego usuwania blizn. Metoda ta, wydaje się być podobna do laserowej depilacji w gabinecie kosmetycznym. Przede wszystkim jest bezpieczna, zabiegi te wykonywane są przez lekarzy a nie kosmetyczki, więc jest mniejsze ryzyko, że ktoś zrobi nam krzywdę. Pewnie zastanawiacie się czy jest bolesna? Owszem jest, jak wszystkie inne metody z użyciem lasera. Aczkolwiek, istnieje przekonanie w opinii publicznej, że my kobiety jesteśmy w stanie wiele wycierpieć, tylko po to aby czuć się piękne!


Zgadzacie się z tym przekonaniem? 
Zdecydowałybyście się na taki zabieg?